Hazır Gıdalardaki Katkı Maddeleri

imageAlerjik çocukların veya onları emziren annelerin hazır gıdaların içerikleri konusunda çok hassas olması gerekmektedir. Nitekim hazır gıdaların içindeki katkı maddeleri ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu katkı maddeleri Pediatrik Uzmanlık Akademisi Derneği tarafından aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Alerji ile yaşam sürdüren ailelerin hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durması ve paketli ürünleri almadan önce içerik etiketini mutlaka okuması tavsiye edilmektedir.
IMG_4046

Öte yandan, hazır gıdalardaki bazı katkı maddeleri alerjen olarak bilinen besinlerden elde edilmektedir. Örneğin; Lesitin soya fasülyesinden veya E322 olarak adı geçen lesitin tavuktan ve yumurta sarısından, E210-215 benzoik asit yabanmersininden elde edilmektedir. Bu gıdalara alerjisi olan bir kişi, bu katkı maddelerinden de etkilenebilir.

imageAyrıca çoğu hazır gıdanın raf ömrünü uzatmak için kullanılan sülfit ve sülfatlar da oldukça alerjendir ve Gıda Kanunu gereği etiketin içeriğinde mutlaka belirtilmek zorundadır. Bir diğer dikkat çeken nokta kerevizin alerjen uyarı listesindeki tek sebze olmasıdır.

Türk Gıda Dernekleri Federasyonunun hazırladığı detaylı yazıyı bu linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s