Epipen Otoenjektör Nasıl Temin Edilir?

epipen

Ciddi alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkan Anafilaksi durumunda acilen uygulanması gereken Epipen otoenjektör o anda çocuğun hayatını kurtarabilecek tek önlemdir. Özellikle yüksek IgE değerine sahip, ani alerjik reaksiyon gösteren çocuk ve yetişkinlerin yanında sürekli Epipen iğne taşıması tavsiye edilmektedir.

Peki Epipen iğne mevcut koşullarda nasıl temin edilir?
Türk Eczacılar Birliği’nin Ankara ve İstanbul’da bulunan şubelerine bizzat başvurarak aşağıdaki belgeler teslim edilmelidir. Bu illerin dışında ikamet edenler evrakları Ankara merkeze kargo ile göndermelidir.

– Doktorunuzun yazacağı reçete
– Devlet hastanesi onaylı sağlık kurulu raporu ve aslı gibidir onaylı fotokopisi
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– Hasta Bilgi formu
Hasta Bilgi Formu’na, başvuru yapılacak adres ve evraklarla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Linkte yer alan “Evraklarda dikkat edilmesi gereken hususlar” çok önemlidir, keza evraktaki en ufak eksiklik nedeni ile rapor ve reçeteyi yeniden düzenletmeniz gerekebilir. Raporunuzun geçerlilik süresi bitmeden reçete tarihinden sonraki 20 gün içerisinde yapacağınız başvurular dikkate alınmaktadır.
http://www.teb.org.tr/content/1/Yurt-Dışından-İlaç-Temini

Kasım 2014 itibariyle Epipen Junior 0,15 mg oto enjektörün fiyatı 55 Euro’dur. Yetişkinler için kullanılan Epipen 0,3 mg oto enjektörün fiyatı ise 68 Euro’dur.
Bu ücreti ödememek için rapor kodunuzun T78.0, T78.2, X23 veya T63.4 olması gerekmektedir. Bunun dışındaki kodlar için devlet aşağıdaki katkı payını hastadan almaktadır.
SGK emeklilerinden %10 katkı payı alınmaktadır.
SGK çalışanlarından ise %20 katkı payı alınmaktadır.

image

Sağlık Raporu çıkartmak için zaman kaybetmek istemeyen aileler ücret bedelinin tamamını ödeyerek Epipen otoenjektör elde edebilirler. Bu durumda yine yukarıdaki diğer 3 evrak ile başvuru yapmaları yeterlidir. (Reçete, nüfus cüzdanı fotokopisi, hasta bilgi formu) Ödeme günlük kur üzerinden TL cinsinden yapılabilir. Yedek bulundurmak ya da okula teslim etmek için gereken ikinci Epipen’i devlet karşılamamaktadır, ücret hasta tarafından ödenerek reçete ile temin edilebilir. Eğer hasta ücretini kendisi temin edecekse reçetede doz iki miktar olarak belirtildiği sürette aynı anda iki iğne temin edilebilir.

Ankara ve İstanbul dışından başvuru yapan aileler başvuru evraklarını eczanelere teslim edebilir ancak Eczacılar Birliği bu işlemin temin süresini uzatabileceğini, bu yüzden bizzat başvuru yapılmasının daha hızlı sonuç verebileceğini belirtmiştir. Ankara ve İstanbul dışından yapılan başvurular için iğne adreslerine kargo ile gönderilecektir.

Uyarı: Epipen iğnenin kullanım süresi 1 yıllık olup, Kasım 2014 itibari ile Eczacılar Birliği’nin elinde Temmuz 2015 son kullanma tarihli iğne stoklarda mevcuttur.

epipen2

Epipen Otoenjektör Nasıl Temin Edilir?” üzerine 2 yorum

 1. Mehmet Çetinkoç dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle sizlere de geçmiş olsun demek isterim. Maalesef yaşamlarımız çok paralel. Oğlumuz Efe de 9 yaşında ve ileri derecede fıstık ve tüm kabuklu yemişlere karşı alerjik bir çocuk. Bu nedenle epipen olmadan hiçbir yere gidemiyoruz.

  İnternette epipen için alternatif kaynak ararken buldum sayfanızı, öncelikle bizlere böyle bir ortam hazırladığınız için teşekkürler insan kendini yalnız hissediyor bu sorun karşısında o yüzden paylaşımlarınız çok değerli.

  Bizler iğnelerimizi hep yurtdışından gelen birilerine getirttik Eczacılar birliği hastane raporları vb çok uzun ve sıkıntılı göründü gözümüze ama şu aralar yurtdışından tedarikte sorun yaşıyoruz, Eczacılar birliğinden tedarik ne kadar zaman alıyor hiç bu yolla epipen getirttiniz mi?

  Bir de İngiliz jext diye bir marka duydum raf ömrü 2 yıl, bu ürün hakkında tecrübeniz var mı?

  Saygılar,
  Mehmet Çetinkoç

  Beğen

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Evet yurt dışında farklı markalarla farklı ürünler var, aslında hepsinin içeriği adrenalin. Yani farklı marka da temin edebilirsiniz. Türkiye’de eğer Eczacılar Birliği’nin stoğunda varsa almak çok kolay. Ücretini kendiniz ödediğiniz takdirde sadece reçete ile başvurmanız yeterli, stokta varsa hemen o an alabiliyorsunuz. Tek sıkıntı stoklar çabuk tükeniyor. Eğer ücreti ödemek istemiyorsanız rapor çıkarttırmanız gerekiyor. Keşke temin edilmesi bu kadar zor olmasa.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s