Fıstık Alerjisi için Yeni bir Tedavi Yöntemi : Yama

imageAmerika’da çok sık rastlanan fıstık alerjisi için DBV Teknolojileri isimli Fransız ilaç firmasının sponsorluğunda Cincinnati ve Massachusetts Hastanelerinde yeni bir tedavi denemesi başlatıldı. İleri derecede fıstık alerjisi olan hastalara fıstık proteini içeren yamalar yapıştırılarak deriye uzun süre nüfus etmesi ve nihayetinde vücut tarafından tolere edilmesi hedeflenmekte. Böylece, hasta yamayı takmayı bıraktığında da vücudun ağızdan alınan fıstık proteinine tepki vermesinin önüne geçilmek istenmekte.

Yöntemin başarı oranı henüz bilinmese de diğer tedavi denemeleri olan dil altı ve oral immunoterapi yani dezentizasyon (provokasyon) tekniklerine göre çok daha az yan etki taşıması bilim adamlarını umutlandırdı. Diğer yöntemlerde hastanın alerjisi olan gıdaya direkt ağız yolu ile maruz kalması nedeniyle karın ağrısı, anafilaksi gibi ciddi yan etkiler ortaya çıkmaktaydı.

Temmuz 2014 itibari ile denemelerin ilk verilerini almayı planlayan bilim adamları, bu yöntemin güvenilirliğinden emin olmak için bir kaç yıllık zaman dilimine ihtiyaç duyulduğunu da dile getirdi.

Kaynak: WTSP 10 News

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s