İlik Naklinin Alerji Üzerindeki Etkisi

image
Amerika’da henüz 15 aylıkken fıstık alerjisi tespit edilen bir çocuk 4 yaşına geldiğinde lösemi teşhisi koyuldu . Kemoterapinin ardından ilik nakli gerçekleştirilerek lösemiden kurtulan ve 10 yaşına gelen çocuğun fıstık alerjisini de atlattığı tespit edildi.
Konunun uzmanı doktorlar, teorik olarak karaciğer veya ilik nakli olan bir kişinin donörünün alerjik hastalıklarını da sahiplenebileceğini, bu durumda ise donörün hiç bir alerjisi olmaması nedeni ile 10 yaşındaki çocuğun immün sisteminin tamamen sıfırlanıp önceki fıstık alerjisini kayıtlarından sildiğini açıkladılar.

Hayatı boyunca Epipen taşıyan çocuğun alerji testleri negatif çıkınca, hastanede besin yüklemesi yapıldı ve fıstığa artık hiç tepki vermediği tespit edildi. Aynı şekilde 2005 yılında İngiltere’de ilik nakli olan 12 yaşında bir çocuğun da fıstık alerjisinden kurtulduğu, 1999 yılında ise 5 yaşındaki bir çocuğun yine ilik nakli sonrası lateks alerjisinin ortadan kalktığı belirtildi.

İlik nakli çok riskli bir operasyon olması nedeni ile alerjinin tedavisinde kullanılamayacağı ancak bu tip örneklerin alerjinin daha iyi anlaşılmasına ve tedavisinin bulunmasına ışık tutabileceği aktarıldı.

Kaynak: Dailymail, İngiltere – Fox News, USA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s