Kenar

Müjde ve Eda Uçar’ın Hikayesi

image
Biri çoklu besin alerjisine sahip, iki kızı olan Sevgili Müjde Uçar, alerji ile tanışma hikayesini bizlere tüm içtenliği ile anlattı. Kendisine katkısı için teşekkür eder, hikayesinin bir çok alerjik çocuk yetiştiren aileye ve yakın akrabalara ışık tutmasını ümit ederim.

AA: Kısaca bize kendinizi tanıtır mısınız?
MU: Merhaba ben Müjde Uçar, 34 yaşındayım, 6 yıllık evliyim ve 2 kız çocuk annesiyim. Çocuğum olmadan önce eşimle birlikte kendi firmamızda Tasarım sorumlusu olarak çalışıyordum, ama işi bıraktım. Tam çalışmayı düşünürken ikinci meleğim bize sürpriz yaptı ve şimdilik bu düşünceyi rafa kaldırdım. Her iki hamileliğim de çok rahat geçti ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta kusma bulantım bile olmadı. İkisini de normal doğum ile dünyaya getirdim.

AA: Çocuklarınız kaç yaşında?
MU: Kızlarımdan biri Tuba 3,5 yaşında, Diğeri Eda bu ayın 15’inde 1 yaşını dolduracak.

AA: Çocuğunuzdaki gıda alerjisi belirtilerini ilk ne zaman fark ettiniz?
MU: Küçük kızım Eda daha doğar doğmaz aç doğdu diyebilirim. Ben odaya çıkana kadar ve emzirene kadar hep ağlamıştı. Gece boyunca da sık sık uyanıp ağladı. İlk kızımda hiç böyle bir problem olmamıştı hatta doğumdan sonra bütün gece hiç uyanmadan uyumuştu. Eda daha sonra da sık sık uyanıp ağladı, biz tabi doymadığını düşünüyorduk, sürekli emziriyordum. Bebek 15 günlük olmadan gazı olmaz dediler ve sık sık emzir dediler. Daha birkaç günlüktü ve kusmalar başladı. Ben de sütüm olsun diye sürekli tahin helvası yiyordum. Gündüz uykusu hiç yoktu, sürekli sık sık uyanıp ağlamalar, kasılmalar ve kusmalar ardı arkasına gelmeye başladı.

AA: Teşhis koyulana kadar nasıl bir süreç geçirdiniz?
MU: Doğum yaptığım Özel Avicenna Ataşehir hastanesinde çocuk doktoru Kevser Besbenli’ye gittim. Aslında başka bir doktor bizim takibimizi yapacaktı ama ilk kontrole gittiğimizde kendisi izinli olduğu için Kevser Hanım’a muayene olduk ve devam ettik. İyi ki de ona girmişiz. Zaten doğum yaptığım gün kendisi nöbetçiydi ve bizi ziyaret etmişti. Güleryüzü ve ilgisi dikkatimi çekmişti. İlk başlarda kilo alımı normal olduğu için yenidoğan reflüsü dediler, her zamanki klişe fazlasını çıkarıyordur dediler. Daha sonra kusmalar geçmeyince, kilo alımı yavaşlayınca ve fışkırır tarzda kusunca, kusması için reflü ilacı kullanmaya başladık. Bir de reflü maması kullandık. Bu arada kayınvalidem yanımda kalıyordu ve hep doymuyor bu çocuk diyip duruyordu. Sütün yetmiyor diye bana habire yedirmeye çalışıyordu. Reflü, ishal ve huzursuzluk şikayetlerimiz devam edince doktorum hemen süt alerjisinden şüphelendi. Kendisi de iki çocuğunu süt alerjisi ile büyüttüğü için bu konuda deneyimliydi. Ve bu benim en büyük şansım oldu. Doktor doktor gezmek zorunda kalmadan teşhisimiz koyulmuş oldu. İlk önce bana 10 gün boyunca diyet yapmamı, süt ve süt ürünlerini tamamen kesmemi söyledi, bu arada reflü mamasını da kestik ve bana denemem için pregomin verdi. Çok şükür bebeğim pregomini de kabul etti ve içti. 10 gün sonra gittiğimizde şikayetlerimiz azalmıştı ama hala kusmamız devam ediyordu. Bu sefer bana diyeti tekrar bırakmamı söyledi ve takip edeceğiz dedi. Diyeti bırakınca tabi şikayetlerimiz de geri geldi ve teşhisimiz böylece koyulmuş oldu. Ama kan testlerinde IgE değerleri hep negatif çıktı. Bu yüzden iki kere baktırdık ancak non-IgE teşhisi koyuldu.

AA: Teşhis koyulduktan sonra nasıl bir yol izlediniz?
MU: Teşhis koyulduğunda, daha doğrusu raporumuz çıktığında 3 aylıktı. Aslında teşhisi doktorumuz daha önceden koymuştu. Daha sonra diğer alerjen gıdalardan da uzak durduk. Sonraları tahinin ve susamın da kızıma dokunduğunu anladım. Kusmalar azalmıştı ama tamamen geçmedi. Ben 10 aylıkken sütüm kesildiği için emzirmeyi bırakmak zorunda kaldım. Şimdi kusmalarımız arada oluyor ama büyük ölçüde geçti. Arada maalesef kaçaklar da oldu ama eskisi gibi tepki vermedi. Eskiden fışkırır tarzda üst üste kusan kızım şimdi birkaç kere kusuyor ve çok şükür gerisi gelmiyor.

AA: Bu süreçte sizi en çok zorlayan etken ne oldu?
MU: Bu süreçte beni en çok zorlayan etken malesef çevrem ve özellikle de annem oldu. Annem ne olursa olsun bunu kabullenmedi. Alerji diye birşey yok, doktorların uydurması deyip durdu. Sen diyet yapsan da yapmasan da kusuyor dedi. Hiçbir zaman kilo alımımız çok olmadı şu anda bile normalin altındayız ama en son kontrolümüzde doktorumuz gelişimini iyi buldu önemli olan aldığı gram dedi. 1 yaşına girdikten sonra tekrar kontrole gideceğiz.

AA: Size bu süreçte en çok destek veren kişi kim oldu?
MU: Bu süreçte en büyük destekçim doktorum oldu. Bunun için şükrediyorum. Alerji doktoruna bile gitme ihtiyacı hissetmedim ama kendisi sizi takip eden bir doktorunuz olsun mutlaka dedi. Alerjimiz kanda çıkmadığı için deri testi yaptırmak için 1 yaşından sonra gitmeyi düşünüyorum. Henüz diyeti açmaya cesaret edemedim. Şu anda diş çıkarma dönemindeyiz ve bu dönemde ishal ve pişik sorunumuz var. Bunu atlatıp öyle denemek istiyorum. Ama annem sağolsun o kadar duyarsız ki geçen haftalarda beraber yazlıktaydık, o kadar hassas davranmama rağmen yemeklerin içine tereyağ koymuş ve bana söylemedi. Ben de bilmeden çocuğuma yedirdim. Böylelikle deneme yapmış oldum. Eskisi kadar olmasa da birkaç kere kustu ama günlerce devam etmedi. İshal olmasa da çok sık kaka yaptı. Ne diyeceğimi bilemiyorum…
Bir de bu süreçte Facebook’daki Süt proteini alerjisi grubundaki deneyimli anneler ile tanıştım, onlar da bana çok yardımcı oldu, onlardan çok şey öğrendim. Başta Özlem Ceylan ve Candan Demirtürk’e çok teşekkür ediyorum.

AA: Zamanı geri çevirebilme şansınız olsaydı alerji ile mücadelenizde neyi yapmak ya da yapmamak isterdiniz?
MU: Zamanı geri çevirebilecek olsaydım değiştirmek istediğim şey belki biraz daha katı diyet yapmak olurdu. Arada kaçaklarım oldu ve o zamanlarda emzirmeyip sütümü sağıp döküyordum, bu da sütümün azalmasına ve kesilmesine neden oldu. Bir de bu süreçte öğrendiklerimden ilk kızımda da zamanında süt alerjisi olabileceğini ve geçtiğini düşündüm. O zaman farklı bir doktora gidiyorduk. Kızım çok sık ishal ve pişik oluyordu. Öyle ki yanık derecesinde oluyordu. Sanki üstüne kaynar su dökülmüş, yanmış gibi. O zaman ki doktorumuz da şüphelenmişti ama çok üstünde durmamıştı. Bana diyet yap dedi yaptım düzelmedi dediğimde üstünde durmadı. Testlerde de birşey çıkmıyordu. Şimdiki doktorum ise hemen şikayetlerin düzelmeyebileceğini 10 gün beklememiz gerektiğini, en az 3 günde düzeleceğini söyledi. Neyse ki 1,5 yaşından sonra ilk kızımdaki şikayetler kendiliğinden geçti. Yani bu yüzden doktor seçimi çok önemli.

AA: Çocuğunuza alerjisini nasıl anlattınız? Bazı gıdaları yiyememesini nasıl açıkladınız?
MU: Bebeğim şu anda henüz alerjiyi kendisine anlatacak yaşa gelmedi ama umarım bunu anlayacak yaşa gelmeden de alerjimiz geçer. Çünkü ablası çok fazla süt ürünü tüketiyor ve sütsüz yaşayamıyor. Bütün gün yemek yemeden durabilir. Yemek aramaz ama süt içmeden duramaz:) O yüzden tek dileğim alerjimizin bir an önce geçmesi, yoksa ablasının yanında uzak tutmamız zor olur.

AA: Alerji ile yeni tanışan annelere neler önerirsiniz?
MU: Alerji ile yeni tanışan annelere önerim kesinlikle doktoru çok iyi seçmeleri ve bu konuda deneyimli kişilerden yardım almaları. Mesela sizin bloğunuzu takip etmelerini şiddetle tavsiye ederim. Anadolu yakasında olanlara kendi doktorumu da tavsiye ederim. Doğru diyetle ve sabırla üstesinden gelinmeyecek birşey değil. Alerjiyi yenebileceğimize inanıyorum. Onlara da hiçbir zaman inançlarını kaybetmemelerini öneriyorum.

AA: Ülkemizde gıda alerjisinin daha iyi tanınması ve geniş kitlelerce anlayış gösterilmesi için sizce neler yapılmalı?
MU: Bence ülkemizde alerjiyle ilgili farkındalık yaratacak kampanyalar düzenlenebilir. Mesela kamu spotu yapılabilir. Gazetelerde, tvlerde bu konuda daha çok haber yapılabilir diye düşünüyorum.

AA: Son olarak eklemek istedikleriniz?
MU: Umarım hepimizin alerjisi doğru tedavi ile bir an önce geçer ve yavrularımız doya doya herşeyi gönüllerince yiyebilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s