Kenar

Şirin ve Beyza Alper’in Hikayesi

imageSevgili Şirin Alper, dünyalar güzeli kızı Beyza’nın hikayesini bizlerle paylaştı. İçinde yaşadığımız toplumda alerjik bir çocuk yetiştirmenin zorluklarını tüm çıplaklığıyla anlattığı için teşekkür eder, Beyza’nın bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerim.

AA: Kısaca bize kendinizi tanıtır mısınız?
ŞA: Adım Şirin. 30 yaşındayım, Sınıf öğretmeniyim. Eşimle 6 yıldır evliyim. 7 yıldır da Güneydoğu’da hizmet vermekteyiz.

AA: Kaç yaşında, kaç çocuğunuz var?
ŞA: 3,5 yaşında bir kızım var.

AA: Çocuğunuzdaki gıda alerjisi belirtilerini ilk ne zaman fark ettiniz?
ŞA:  Süt ve süt ürünleri, dana eti, keçi sütü alerjileri var. Alerjisini ilk kez 3 aylıkken fark ettik.

AA: Teşhis koyulana kadar nasıl bir süreç geçirdiniz?
ŞA: 3 aylıktı hastanelik olduğumuzda. Anne sütü yetmiyor diye mama verme girişimi, ağız dolusu kusma ve tüm vücudu kızarma şeklinde tepki verdi. Hastaneye gittiğimizde acildeki doktor 3 aylık bebeğin teninin böyle olabileceğini, hassas olduğunu söyledi. Görümcem hemşire başka şehirde, onun yönlendirmesiyle alerji olabileceği telefonla tahmin edilip ilk iğnesini yedi. 4.ayında kaşık mamaları denemelerim de kızarma ile sonuçlanınca internetten yoğun bir araştırma sonucu bunun alerji olabileceğini ilk biz fark ettik. Çalıştığımız bölgede götürebileceğim alerji uzmanı yoktu. Tatil olmasını beklemek zorundaydım. Zaten kızım anne sütü alıyordu. Ben de kızıma süt ve ürünleri vermiyordum ama kendimi hiç sakınmadım. Hatta kalsiyum alamıyor diye yoğurdu sütü daha çok yedim ki benden alsın diye kalsiyum ihtiyacını. Çünkü anne sütüne tepki vermiyordu. Hayatımın hatası!

AA: Teşhis koyulduktan sonra nasıl bir yol izlediniz?
ŞA: Teşhis koyulduğunda 11 aylıktı. Doktor bizim durumumuza anlam veremedi. Kızımın deri testi pozitif, kan testi pozitif ama anne sütünden geçmiyor. Hatta cici bebe’ye bile tepki vermiyordu. Doktor tolere ettiği besinleri bebeğin yiyebileceğini söyledi. Yanlış doktorla teşhise ilk adımımızı atmış bulunduk. Raporumuz çıktı, iğrenç neocate ile tanıştık. İnternette sakınmam gerektiği yazıyordu ama doktor tolere ettiklerini sakınmamamı söyledi. Her 6 ayda doktor değiştirdim hepsi farklı konuştu. Bir yıldır gittiğim doktora kendimi teslim ettim. Artık o ne derse onu yapıyorum. Söyledikleri örtüşüyor burada yazılan ve araştırdıklarımla ama hala atlatmış değiliz.

AA: Bu süreçte sizi en çok zorlayan etken ne oldu?
ŞA: Bu süreçte beni en çok çevrenin alerjiyi basit görmesi, en başta büyüklerimizin abarttığımızı düşünüp çocuğun yedikçe vücudunun alışacağı fikri, sonra anlayışsız insanların çocuğumun yanında kendi çocuğuna çikolata, dondurma yedirmesi zorladı. Şu an büyüdü, arkadaşlarının doğum günleri beni zorluyor. O süslü pastalardan tatmak istiyor ve güvenip gönderemediğim anasınıfı konusunda zorlanıyorum.

AA: Size bu süreçte en çok destek veren kişi kim oldu?
ŞA: Bana bu süreçte en çok desteği eşim veriyor. Gözüm kapalı çocuğu emanet edebileceğim tek insan.

AA: Zamanı geri çevirebilme şansınız olsaydı alerji ile mücadelenizde neyi yapmak ya da yapmamak isterdiniz?
ŞA: Zamanı geri çevirebilseydim şu anki doktorumuza ilk önce giderdim. Belki de hala aynı düzeydeki alerji değerleriyle savaşmıyor olurduk. Çoktan biterdi belki de…

AA: Çocuğunuza alerjisini nasıl anlattınız? Bazı gıdaları yiyememesini nasıl açıkladınız?
ŞA:  Çocuğum alerjiyi anlamazken pis kaka diyorduk o lezzetli pastalara. Büyüdükçe alerji olayını anlamlandırdı. Özellikle doktorda yapılan deri testi ve süt yüklemesi yapılırken kızıma, sütle karşılaştığımda vücudunun tepkilerini bizzat kendi gördü. Kendini artık koruyabiliyor, değişik bir şey yerken önce bana soruyor. “Anne bunun içinde süt var mıymış?” diye soruyor:))

AA: Alerji ile yeni tanışan annelere neler önerirsiniz?
ŞA:  Alerjen annelere önerim çok çok iyi bir doktor bulmaları. En önemlisi hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamaları. Doktorumun dediği gibi ‘bir gün elbet geçecek’. Ne hastalıklar var, Allah’ım başka dert vermesin…

AA: Ülkemizde gıda alerjisinin daha iyi tanınması ve geniş kitlelerce anlayış gösterilmesi için sizce neler yapılmalı?
ŞA:  İnsanlar gıda alerjisi konusunda çok bilinçsizler. Televizyonlar da bu konuda çok yetersiz. Ülkemizdeki en önemli iletişim aracı olan televizyonlarda alerjiye daha çok yer verilmeli ve en önemlisi okullar. Okullarda gerek öğretmenler gerek öğrenciler gıda alerjileri konusunda sağlık görevlileri tarafından seminerler dinlemeli.

AA: Son olarak eklemek istedikleriniz?
ŞA:  Son olarak bu gün benim doğum günüm! Kızım bitanem Allahımın bana hediyesi, çok şükür dünya güzeli kızım…çok sağlıklı gelişimi çok güzel. Evet alerjik bir anneyim ama hiç bir şeyinden eksik bırakmadığım kızım benim yaşama sebebim. Dondurmasını da yiyor, çikolatasını da, brownisini de…varsın sütsüz olsun, varsın dışarıdan alamayım…

image

Şirin ve Beyza Alper’in Hikayesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s