Şampuan, Sabun ve Nemlendiricilerdeki Gizli Alerjenler

imageYenidoğan bebekler için en hassas, en güvenilir şampuan ve nemlendiriciyi seçmek şüphesiz çok önemlidir. Hele ki alerjik bir bebek için annenin dikkat etmesi gereken, hipoalerjenik ibaresi olan yani alerji testleri yapılmış ve güvenilirliği belgelenmiş bir ürünü tercih etmektir. Seçilen ürünün sağlık açısından zararlı paraben de içermemesi gerekmektedir.

imageÖte yandan çoğu bebek şampuanının içerik bilgisi incelendiğinde çeşitli meyve veya bitki özleri içerdiği göze çarpmaktadır. Örneğin; Mustela şampuan ve nemlendiriciler avokado özü içerir. Bübchen marka şampuanlar papatya ve buğday proteini, Dove sabunlar ise inek süt proteini ve hindistan cevizi sütü içermektedir. Chicco, Johnson’s baby, Sebamed gibi markalar da papatya, aynısefa çiçeği gibi çeşitli bitkisel özlerden elde edilmektedir. Bu tip alerjenler sadece ağız yoluyla alındığında değil, deri üzerindeki gözeneklerden vücuda nüfus ederek de alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bebeğin banyo esnasında bu ürünleri yutmamasına da özen gösterilmelidir.

Bu nedenle alerjik bebek sahibi anneler, ister yiyecek/içecek olsun, ister kozmetik/temizlik ürünü olsun mutlaka etiket içeriğini inceleyerek tercih yapmalı ve ilk kullanımda aynı saç boyalarında olduğu gibi kulak arkasına sürerek test etmelidir. Herhangi bir kızarıklık/kaşıntı ile karşılaşılırsa Alerji doktoruna başvurulup alternatif ürün önerisi alınmalıdır.

Okul çağındaki çocuklar için de okulda kullandıkları sabunların içeriği kontrol edilmeli, herhangi bir alerjik reaksiyon söz konusu ise okul yönetimi konu ile ilgili uyarılmalıdır.

image

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s