Yeni Epinefrin Enjektörleri Piyasada!

image
Hayati risk taşıyan anafilaktik şok esnasında kişiye enjekte edilmesi gereken Epinefrin(Adrenalin) oto enjektör ülkemizde sadece Epipen markası altında temin edilmekte. Oysa şu an dünyada Epinefrin oto enjektörlerin daha yeni ve gelişmiş versiyonları satışa çıkmış durumda.

Sanofi firması tarafından üretilen ve 2012 yılında FDA’dan ruhsat alan Auvi-Q, Epipen’e oranla daha küçük, taşıması daha kolay ve kullanıcıyı sesle yönlendirerek panik anında yapması gerekenleri anlatan bir ses kaydına sahip. Ayrıca Auvi-Q ile adrenalini enjekte etmek için 5 saniye gibi kısa bir süre yeterli oluyor. Henüz sadece Amerika’da satılan Auvi-Q kolay kullanım açısından daha çok tercih ediliyor.

Öte yandan İngiliz Namtall AB ilaç firması 2013 yılında Emerade isimli ilk uzun iğneli oto enjektörü geliştirdi. Bu sayede adrenalinin daha derine nüfus ederek bir an önce kana karışıp daha hızlı etki etmesi sağlanıyor. Ayrıca diğer enjektörlerin aksine 30 ay raf ömrü olan Emerade, 3 farklı doz seçeneğine de sahip. Emerade oto enjektör şu an İngiltere, Almanya ve İsveç’te satışta bulunuyor.
image

Kullanım kolaylığı sağlayan bu gelişmiş oto enjektörlerin yakında ülkemizde de satışa sunulmasını ümit ediyoruz…

Auvi-Q hakkında detaylı bilgi için bu linki ve Emerade için de bu linki tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s