Doktorlar Bebeklerdeki İnek Sütü Alerjisini Teşhis Etmekte Yetersiz Kalıyor!

image13 Eylül 2014 tarihinde İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre doktorlar binlerce bebeğin inek süt alerjisini tespit edemeyip onları egzema, kusma ve kolik gibi şikayetlerle yüzüstü bırakıyor.

Allergy UK derneği tarafından yapılan açıklamaya göre, doktorlar bebeklerdeki inek sütü alerjisi belirtilerini göz ardı edip genel sağlık durumunda ciddi bir sorun olmadığına dair yanlış tanıda bulunabiliyor. Bu yanlış tanının her yıl binlerce çocuğun kusma, reflü, egzema, ağrı ve nefes darlığı gibi sıkıntılar çekmesine neden olduğu belirtiliyor.

Örnek olarak gösterilen Callum Newman isimli bebek 12 haftalıkken ciddi egzema şikayeti ile hastaneye başvuru yapmış, egzemaları o kadar ilerlemiş ki annesinin ona sarılması bile acı veriyormuş. Callum kendisi inek sütü tüketmediği için annesinin sütünden geçen inek sütü proteininin onu bu hale getirdiği anlaşılamamış. Anne Nathalie, oğlunu 4 ay boyunca tam 50 kez doktora götürüp çeşitli testler denendikten sonra nihayet inek sütü alerjisi teşhisi koyulabilmiş. Uzmanların belirttiklerine göre bir çocuğa inek sütü alerjisi teşhisi koymak için ortalama 5 ay geçiyor ve bu süre zarfında çocuğun durumu daha da kötüleşebiliyor. Ayrıca annenin sütünden geçen inek sütü proteininin alerji yapma riski ile bebeğe direkt inek sütü veya inek sütü bazlı formül mama içirmenin alerji yapma riskinin aynı olduğuna dikkat çekiliyor.

İngiltere’de doktorların inek sütü alerjisi görülme sıklığının 10.000’de bir olduğunu düşünmelerine karşın, hidrolize mama reçetesine sahip çocuklara bakıldığında bu rakamın aslında 20’de bir olduğu görülüyor.

imageGreat Ormond Hastanesi’nde görevli Gastroenterolog Dr.Neil Shah, doktorların ve gastroenterologların inek sütü alerjisini teşhis etmekte sorun yaşadıklarını ve hatta bazı doktorların böyle bir rahatsızlığın varlığını inkar ettiklerini dile getirdi. Bu nedenle teşhis koyulamayan bebekler bazen durumlarının kötüleşmesi nedeni ile acil servise bile gitmek durumunda kalabiliyor. Uzmanlar alerji teşhisinin hemen koyulamamasındaki en büyük sıkıntının aynı belirtilerin başka rahatsızlıklarda da görülebiliyor olmasından kaynaklandığını ifade ediyor.

İngiltere’de doktorların inek sütü alerjisi teşhisindeki başarısını arttırmak için çeşitli kampanyalar başlatılmış durumda. 2011 yılından bu yana Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından çocuk doktorları, gastroenterologlar, diyetisyenler, hemşireler ve diğer sağlık personeline yönelik bilgilendirme ve eğitim sağlanıyor. Böylece bebeklere yanlış ilaç tedavisi ve yanlış formül mama yazılmasının önüne geçilerek inek sütü alerjisinin daha erken teşhis edilmesi ve annenin hemen süt ürünleri diyetine başlatılması hedefleniyor.

Ülkemizde de benzer farkındalığın bir an önce yaratılması dileğiyle…

Kaynak: Daily Mail UK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s