Kenar

İlkay ve Ata Balaban’ın Hikayesi

image
Sevgili İlkay Balaban alerji ile yaşamanın, tanışmama vesile olduğu bir diğer anne. Kendisine tüm desteği için teşekkür eder, minik Ata’nın bir an önce büyüyüp, güçlenip alerjiyi yenmesini dilerim.

AA: Kısaca bize kendinizi tanıtır mısınız?
İB: Adım İlkay, 37 yaşındayım. Ata doğmadan önce özel bir sigorta şirketinde çalışıyordum. Ancak, hem riskli geçen gebeliğim, hem erken doğum nedeniyle işimden ayrıldım. Şu anda alerji nedeni ile çalışamıyorum. Çünkü, bu durumla en iyi ben başa çıkarım diye düşünüyorum.

AA: Kaç yaşında, kaç çocuğunuz var?
İB: 1,5 yaşında Ata isimli, 7 yaşında Tanem isimli iki çocuğumuz var.

AA: Çocuğunuzdaki gıda alerjisi belirtilerini ilk ne zaman fark ettiniz?
İB: Aslında doğduğundan beri bir farklılık vardı. Hep sancılı, hep ağlamalıydı. Kızımdan tecrübeliyim. Kolik değildi bu. 2 aylıkken hastanede yattığımız bir dönemde, çocuk doktorumuz aşırı gaz ve ağlamalarını tespit edince öncelikle laktoz intoleransından şüphelendi. Beni süt diyetine aldı. Biraz düzelir gibi oldu ama yediğim yumurta ve susam üzerine 2,5 aylıkken kakasında kan farkettik ve sürecimiz başladı.

AA: Teşhis koyulana kadar nasıl bir süreç geçirdiniz?
İB: Doktorumuz kanamayı öğrenince bizi özel bir hastanedeki gastroenterolojiye gönderdi. Buradaki doktor çoklu gıda alerjisi olabileceğini, ancak ailemizde crohn hikayesi de olduğu için kolonoskopi yapılmasını önerdi. 4 aylıkken yapılan kolonoskopide çoklu gıda alerjimiz belirlendi. Doktor bize herşeyden yesin diye tavsiye edince içime sinmedi. Başka bir özel hastanenin gastro profesörüne gittik. O da aynen herşey yesin, kakasında mukus ve kanı önemsemeyin diye önerdi. Annelik midir bilmem ama mantığıma yatmadı. Bu sefer bir alerji doktoruna gittik. Ancak onun önerdiği gıdalar ciddi kanama yapınca yine bir gastro profesörü bulduk. Olmadı. En son arkadaşımın önerisi ile Prof.Dr.Fügen Çullu Çokuğraş’ı bulduk ve 7 aylıktan bu yana onunla devam ediyoruz.

AA: Teşhis koyulduktan sonra nasıl bir yol izlediniz?
İB: Fügen hoca herşeye en baştan başlattı. Gıdaları sırayla denemeye başladık. Bu arada 6 ayda bir tetkiklerimiz oldu. Ata’nın durumu en ağır vakalardan olduğundan oldukça yavaş ilerliyoruz. Bu arada her denemede karşılaştığımız sorunları hocamıza danıştık ve sağolsun hep aydınlattı bizi.

AA: Bu süreçte sizi en çok zorlayan etken ne oldu?
İB: En başta tüm arkadaşlarımın bebekleri gıdaya başladığında ve biz başlayamadığımız için çok üzüldüm. Hatta çok ağladım. Bunun yanısıra bebeğimin çektiği ağrı, uykusuzluklar, tam gıda alerji yapmadı diye düşündüğümüzde alerjinin ortaya çıkması tüm ümitlerimizi kırdı.

AA: Size bu süreçte en çok destek veren kişi kim oldu?
İB: Bu süreçte en başta eşim inanılmaz destek oldu ve oluyor. Sabah işe gitse bile gece beni uyuttu. Ayrıca ümitsizliğe kapıldığımda moral verdi. Ben büyük kızımla ilgilenirken o bebeğimizin her türlü ihtiyacı ile ilgilendi. Eşim haricinde kendi annem ve babam her zaman yanımızda oldu. İmdat dediğimizde yetişti. Tabi eşimin çok sevdiğim abisi ve yengesi de her türlü desteğini bizden esirgemediler.

AA: Zamanı geri çevirebilme şansınız olsaydı alerji ile mücadelenizde neyi yapmak ya da yapmamak isterdiniz?
İB: Şu an halen başındayız yolun. Aslında doğru doktoru bulduğumuzdan bu yana herşeyi doğru yapmaya çalışıyoruz.

AA: Çocuğunuza alerjisini nasıl anlattınız? Bazı gıdaları yiyememesini nasıl açıkladınız?
İB: Bebeğim henüz küçük olduğundan ona yememesi gereken gıdaları işaret ederek engelliyoruz. Ablasına çok iş düştü bu dönemde. Ona, kardeşinin henüz herşeyi yememesi gerektiğini, yerse çok ciddi hastalanabileceğini anlattık. Şu anda bizden bile daha dikkatli bir ablası var.

AA: Alerji ile yeni tanışan annelere neler önerirsiniz?
İB: Alerji çok yorucu, uzun bir maraton. Doğru doktoru bulduklarına inanıyorlarsa, alerjinin geçici bir süreç olduğunu ve bu süreçte kendilerini üzmek yerine bebeklerinin bu dönemlerini doya doya yaşamalarını öneririm. Çünkü onların bu güzel günleri bir daha gelmeyecek.

AA: Ülkemizde gıda alerjisinin daha iyi tanınması ve geniş kitlelerce anlayış gösterilmesi için sizce neler yapılmalı?
İB: Alerji devlet tarafından daha iyi tanıtılmalı ve dikkat çekici spotlar hazırlanmalı.

AA: Son olarak eklemek istedikleriniz?
İB: Alerjinin geçtiği gün buradan haykırmak istiyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s