İnek Sütü Proteininin Neden Alerji Yaptığı Bulundu!

IMG_4133

Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir araştırma sonucu, inek sütü proteininin neden alerji yaptığı saptandı. İnek sütü içinde alerjiye sebep olan 25 farklı protein çeşidi var ancak en çok alerjik reaksiyona neden olan protein Beta-lactoglobulin. Lipocalin protein grubuna bağlı bu protein, demir taşımadığı zaman vücutta alerjik reaksiyona neden oluyor, demir açısından zengin olduğunda ise herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Franziska Roth-Walter öncülüğündeki grup tarafından yürütülen çalışmada, inek sütü içindeki demir taşımayan beta-lactoglobulin proteinin vücutta IgE antikoru üretilmesine neden olduğu ve sonuç olarak ortaya süt proteini alerjisi tepkilerinin çıktığı saptandı. Roth-Walter alerjenlerin moleküler olarak incelenmesinin alerjik reaksiyonların daha iyi anlaşılmasını sağladığını dile getirdi.

Bir sonraki aşamada bilim adamları süt proteininin demir yüklü olmasını neyin sağladığını bulmaya çalışıyorlar. Araştırma ekibindeki Erika Jensen-Jarolim, “Neden süt proteininin daha az veya daha çok demir yüklü olduğunu sorusuna cevap bulmaya çalışıyoruz. İneklerin beslenme şeklinin bunda etkisi olabileceğine inanıyoruz. Süt proteinindeki demir miktarı ineklerin organik veya geleneksel yetiştirilmesi ile bağlantılı olabilir. Bundan sonraki çalışmalarımız bu yönde ilerleyecek. Lipocalin proteini tüm memeli hayvanlarda bulunduğu için inek sütü ile ilgili yaptığımız çalışmanın diğer hayvan sütleri için de geçerli olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bu çalışmalar aslında bizlere hızla sanayileşen toplumlar olarak genetiğini değiştirdiğimiz tüm tarım uygulamalarının vücudumuz tarafından zararlı bir bakteri gibi algılanıp bağışıklık sisteminin savaş açtığını ve sonuç olarak ortaya alerjik reaksiyonların çıktığını kanıtlıyor. Yani bağışıklık sistemimiz yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin içindeki moleküler değişimleri bile algılayıp tepki verebilecek kapasiteye sahip. Alerjinin son yıllardaki artışının ardında yatan modern hayat ve sanayileşme devam ettiği müddetçe insanoğlunun varedildiği sistemin buna tepki vermemesi mümkün değil…

Kaynak: Signs of the Times

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s