Kenar

Bahar ve Ali Toprak Ergen’in Hikayesi

IMG_4203
Besin alerjisi bazen kendisini ek gıdaya geçene kadar göstermeyebiliyor veya hafif olan tepkiler gözden kaçabiliyor. Sevgili Bahar Karaca Ergen, bize bu şekilde ortaya çıkan ama hızlı teşhis ve doğru yöntem ile kısa sürede kontrol altına alınabilen alerji hikayesini anlattı. Kendisine desteği için teşekkür eder, Ali Toprak’ın bir an önce alerjiyi yenmesini dilerim.

AA: Kısaca bize kendinizi tanıtır mısınız?
BE: Merhaba, ismim Bahar Karaca Ergen, 32 yaşındayım. 13 yıldır Deri Hazır giyim sektöründe stilist olarak çalışıyorum. 5 yıllık evliyim ve 20 aylık bir anneyim. Şu andaki tek hobim oğlumla kaliteli vakit geçirebilmek…

AA: Kaç yaşında, kaç çocuğunuz var?
BE: 20 aylık, afacan canım bir oğlum var. Adı Ali Toprak.

AA: Çocuğunuzdaki gıda alerjisi belirtilerini ilk ne zaman fark ettiniz?
BE: Ek gıdaya başladığımız dönem farkettik. İlk hafta çok belirgin değildi. Fakat 2.hafta yoğurdun değdiği yerler kıpkırmızı oluyordu. Süt alerjisi olabileceğini söylememe rağmen çocuk doktorumuz sütlü muhallebi denettirmişti. Korkmama sebep olacak kadar kusmuş ve anında ishal olmuştu. Daha sonra test yaptırdık ve pozitif çıkınca, çocuk alerji doktoruna gitmeye karar verdik.

AA: Teşhis koyulana kadar nasıl bir süreç geçirdiniz?
BE: Aslında oğlum daha 15 günlükken ilk tepkilerini veriyordu. Yüzünde isiliğe benzer ufak sivilceler olmaya başladı. Çocuk doktorumuz şampuandandır dedi. Biz D3 vitamininden şüphelenmiştik. Çoğu kişi de sütümün yaradığını söylüyordu. Daha sonra egzama gibi cildi kurumaya başladı. Kendimce nemlendiriciyle 2 ayda cildini iyileştirdim. Bir başka belirtisi de mukuslu kaka ve sürekli anne sütünden sonra kusmasıydı. Ama çocuk doktorumuz gelişimi gayet iyi olduğu için hiç üzerinde durmadı. Huzursuz bir bebek değildi. Bu yüzden biz de başka bir doktora hiç gerek duymamıştık. Ta ki çocuk doktorumuz sütlü muhallebi verebilirsin diyene kadar.

AA: Teşhis koyulduktan sonra nasıl bir yol izlediniz?
BE: Çocuk doktorumuz kendinde bir eksiklik hissetmiş olmalı ki biraz araştırıp bize ön bilgi verdi yazılı olarak ve bir çocuk alerji doktoruna gitmemiz gerektiğini söyledi. Bu süreçte ben de çok araştırma yaptım. Alerji doktoruna randevu hemen alamadım ve biz ilk tatilimize çıktık. Doktor söylemeden ikimiz diyetimize başlamıştık bile… Ama birçok detayı bilmiyorduk. İlk olarak Kanuni Sultan Süleyman hastanesinde Çocuk Alerji uzmanı Dr.Çiğdem Aydoğmuş’a gittik. Halen takibimizi aynı doktorla devam ediyoruz. Artık testte çıkmayan fakat hala devam eden süt ve yumurta beyazı alerjimiz var. Kırmızı et tüketemiyoruz. 16 aya kadar anne sütüne devam ettik. Fakat gece beslenmesi reflüye neden olduğu için anne sütünü kesmek zorunda kaldık. Şu anda Neocate ile diyetli beslenmeye devam ediyor.

AA: Bu süreçte sizi en çok zorlayan etken ne oldu?
BE: Ben hızla alerji hakkında yeni şeyler öğrendikçe, çevremdekilere her yeni birşey anlattığımda benim çok abarttığımı, kafama çok taktığımı düşünmeleri canımı sıkıyordu. Ama artık ailedeki herkes çok bilinçli. Dışarıda yemek yiyememek. Her yeni ortamda alerjiyi anlatmak zorunda kalmak ve azıcıktan birşey olmaz diyen ısrarlar…
Ayrıca doktorların arasındaki bazı tutarsızlıklar. Biri keçi sütünü verebilirsin derken, diğeri keçi sütünü deneme…susam bile tüketmemelisin demesi anneyi çok zor bir duruma sokuyor.

AA: Size bu süreçte en çok destek veren kişi kim oldu?
BE: Ailem, eşim en büyük destekçim… İlk başlarda zorlansakta hep yiyeceklerimiz benim denetimimdeydi. Hala haberim olmadan yeni hiç birşey vermezler.

AA: Zamanı geri çevirebilme şansınız olsaydı alerji ile mücadelenizde neyi yapmak ya da yapmamak isterdiniz?
BE: Daha erken çocuk alerji doktoruna gidebilirdim. Daha hamilelik sürecimdeyken gıda konusunda daha bilinçli olmak isterdim. Şu anda daha çok organik beslenmeye, hazır gıdaları tüketmemeye çalışıyorum. Ekmeği bile evde yapmaya başladım. İlk başlarda yaşamım sadece alerjiden ibaret bir hal almıştı. Belki de alışabilmem için bu gerekliydi. Ama rahat olmak çok isterdim.

AA: Çocuğunuza alerjisini nasıl anlattınız? Bazı gıdaları yiyememesini nasıl açıkladınız?
BE: Daha küçük olmasına rağmen yiyemeyeceği birşeyi merak ettiğinde ya da istediğinde ne olduğunu söylüyorum. Mesela dolapta süt gördüğünde; “o babanın sütü..senin alerjin olduğu için büyüyünce ondan içebilirsin diyorum..”tamam der gibi kafasını sallıyor… Dışarıda abur cuburları sorduğunda; ne olduğunu söylüyorum ve onların sağlıksız yiyecekler olduğunu da belirtiyorum..Yine kafasını sallıyor.

AA: Alerji ile yeni tanışan annelere neler önerirsiniz?
BE: Kendilerini çok zor durumda hissedip çok karamsar olmasınlar… Araştırıcı olup çocuklarını yiyecekler konusunda bilinçlendirebilirler. Önce anne olarak biz çok dikkat etmeliyiz ki çocuklarımız da bizlerden örnek alsın. En önemlisi aile olarak birbirlerine her konuda destek olmaları birçok şeyi kolaylaştıracaktır.

AA: Ülkemizde gıda alerjisinin daha iyi tanınması ve geniş kitlelerce anlayış gösterilmesi için sizce neler yapılmalı?
BE: Kamu spotlarında yer verilebilir. Çocuk doktorları alerji konusunda daha çok bilinçlendirilmeli. Alerji genetik olduğu için alerjili ailelere daha çocukları olmadan bilgilenmeleri açısından konferans verilebilir. Malesef çoğu kişi gıda alerjisini geçici kaşıntı olarak biliyor.

AA: Son olarak eklemek istedikleriniz?
BE: Bütün çocuklar sağlıkla büyüsün. Sağlıklı olan herşeyi yiyip içebilsinler…Mutlu ve sağlıcakla kalın. Çok teşekkür ederim.

IMG_4202

 

 

Bahar ve Ali Toprak Ergen’in Hikayesi” üzerine 2 yorum

  1. Yoğurt yiyince çenesi kızaran çocuğa doktorlar nasıl teşhis koyamıyor anlamıyorum. Neyse ki ben süt alerjisi konusunda okumuştum yoğurdu sadece bir çay kaşığı verdim ve anında kızarıklık olarak tepki verdi. Mama denedim çenesine sürerek onda daha ciddi tepkiler alınca direk alerji uzmanına yöneldik. Malesef takip yaptırdığımız çocuk doktorları paramızla çocuk sevsinler diye götürdüğümüz insanlardan ileri gidemiyorlar…
    Benim cahilliğim de aynı Bahar gibi o minik sivilcelerin sıcaktan olduğunu düşünmek oldu. Ek gıda ile birlikte sorunu fark edince sivilceler gitti çok şükür.

    Alerjik çocuğa sahip olmanın en yanı gerçekten de dediği gibi etraftakilerin tepkileri. Eee şimdi kalsiyum almazsa olmaz ki diyenler mi aman abartıyorsun öyle şey mi olur diyenler …

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s