Kenar

Fatma ve Ezgi Mina Önem’in Hikayesi

image
Bebeklerimiz çoğu zaman bize hissettiklerini kendi dilleri döndüğünce anlatmaya çalışıyorlar. Çektikleri acıları, hisettikleri huzursuzlukları hep dışa vuruyorlar. Sevgili Fatma Önem de bu sinyalleri çok güzel fark etmesine rağmen bir çoğumuz gibi geç teşhisin acısını çekmiş bir anne… Kendisine paylaşımı için teşekkür eder, melek yüzlü Ezgi Mina’nın bir an önce alerjiyi yenmesini dilerim.

AA: Kısaca bize kendinizi tanıtır mısınız?
: Ben Fatma Önem, 28 yaşındayım, 2 yıllık evliyim, sınıf öğretmeniyim, mesleğimin 4.yılındayım ama kızıma kendim bakmak istediğim için şu an ücretsiz izindeyim.

AA: Kaç yaşında, kaç çocuğunuz var?
: 9 aylık dünya tatlısı bir kızım var.

AA: Çocuğunuzdaki gıda alerjisi belirtilerini ilk ne zaman fark ettiniz?
: Kızım, önceki görev yerimiz olan Erzincan’da özel bir hastanede doğdu. Doğduğu gün doktor sütün ilk günler yetmez mama verilmesi gerek demişti ve kızım hiçbir markanın mamasını içmek istemedi reddetti, anne sütü tatlı geldi deyip gülmüştük fakat şimdi anlıyorum ki doğuştan alerjik bir bebekti benim kızım ve o yüzden içmek istememişti inek sütü bazlı o mamaları… Sonrasında da belirtiler varmış aslında ama doktorumuza göre her şey çok normaldi(!): Gazlı bir bebek (normal), her seferinde sırtına kadar kaka yapıyor (sıvı tükettiği için öyle,korkmayın), yüzünde sivilceler çıkıyor (geçici kızarıklara aldırmayın,cildi hassas), çok kusuyor (fazlasını çıkarıyordur)..Velhasıl anormal olan bir şeyler vardı ama doktora göre her sey yolundaydı; çünkü kilo alımı iyiydi.
İzinde memlekete geldiğimizde Ezgi Mina 4 aylıktı, aylık kontrolü için Konya’da bi doktora götürdük, doktor hanım yavaştan ek gıdaya başlamamı yoksa ilerde zorlanabileceğimi söyleyerek yoğurt ve meyve ile başlamamı tavsiye etti. Ben arkadaş çevremden keçi sütünün anne sütüne en yakın süt ve daha besleyici olduğunu duymuştum. Ezgi Mina’ya keçi sütünden yoğurt yaptım, yemek istemedi, ağzını yüzünü ekşitti. Sanırım keçi sütünü sevmedi diye düşünerek ertesi gün inek sütünden yoğurt yapıp verdim ama yine aynı tepkiyi verdi. O zaman herhangi bir kızarıklık olmamıştı. Annem,bir daha verme sonra tekrar denersin,dedi. Bu arada sürekli kabızlık yaşadık.
Ezgi Mina 6 aylık olduğunda tekrar vermeye başladım yoğurdu ama bebeğim yoğurt yedikten sonra ağız çevresi kızarıyor, 15 dakika sonra geçiyordu. Bir kaç gün cildinin hassaslığına bağladım bu durumu ama bir zaman sonra şüphelenmeye başladım ve internetten araştırdım sebebinin ne olabileceğini. Sitelerde paylaşılan yorumlardan anladım ki kızımın inek sütü alerjisi vardı, ertesi gün hemen doktorumuza gittik. Doktor bey,o anki sütten, o ineğin yediği farklı bir şeyden olabilir, 2-3 hafta sonra tekrar dene,dedi. Keçi sütü verilebilir mi acaba, dedim. Tabi onu verebilirsin, dedi. Ben ertesi gün Ezgi Mina’ya keçi peyniri yedirdim, çok az bir parçası tüm suratının kızarmasına sebep oldu. Ağlamaya ve huzursuzlanmaya başladı. Telaşlandık tabi. O an aklıma kusturmak geldi, şu an bir cümleyle yazsam da o an ömrümden ömür gitmişti, küçük bebeğimin minik ağzına parmak atıp zorla kusturmak… Sonra rahatladı biraz uyudu, kalkınca on kez arka arkaya şiddetle kustu. Keçi sütüne de alerjisi olduğunu bu kötü deneyimle anladık.

AA: Teşhis koyulana kadar nasıl bir süreç geçirdiniz?
: O sıralar Aksaray’a tayinimiz çıktı. Geldiğimiz hafta Ezgi Mina’yı Konya Meram Tıp Fakültesinde Çocuk Alerjiden Prof.Dr.İsmail Reisli’ye götürdük. Alerjimiz, testlerin sonuçları ile tescillendi.

AA: Teşhis koyulduktan sonra nasıl bir yol izlediniz?
: Doktorumuzun söylemiyle diyete başladık. Diyete başlayınca kızımın kusmaları tamamen bitti, kabızlık sıkıntımız geçti. Huzursuzluğu kalmadı. Halen diyetteyiz. Başlarda çok umutsuzdum, kendimi suçluyordum. Ama süt alerjisi facebook grubu ve sizin aracılığınızla paylaşılan bu hikayelerle yalnız olmadığımı farkettim ve bu alerjiyi atlatacağımıza inanarak kendimi daha güçlü hissettim 🙂

AA: Bu süreçte sizi en çok zorlayan etken ne oldu?
: Tabi ki geç teşhis. Kızım doğduğundan beri alerjiliydi ve biz 6 ay boyunca bundan habersiz yaşadık. Belki doğduğunda bunu hemen test edip teşhis koyulabilen bir sistem olsaydı en baştan diyet yapardım ve daha çabuk iyileşirdi diye düşünüyorum.

AA: Size bu süreçte en çok destek veren kişi kim oldu?
: En çok destek olan eşim ve annem oldu ama sağolsun anne babalarımız da çevrem de durumu anlattığımdan beri çok bilinçli yaklaşıyorlar bize.

AA: Zamanı geri çevirebilme şansınız olsaydı alerji ile mücadelenizde neyi yapmak ya da yapmamak isterdiniz?
: Yoğurdu 4 aylıkken vermezdim. Doktoru dinleyip keçi peynirini vermezdim.

AA: Çocuğunuza alerjisini nasıl anlattınız? Bazı gıdaları yiyememesini nasıl açıkladınız?
: Henüz çok küçük olduğu için farkında değil. İnşallah yaşına girdiğinde alerjimiz geçmiş olur da her şeyi yiyebilir, ben de buradan paylaşırım mutluluğumuzu.

AA: Alerji ile yeni tanışan annelere neler önerirsiniz?
: Alerjiyle yeni tanışan annelere en büyük tavsiyem diyete çok sadık kalmaları ve asla bunu bir hastalık gibi görmemeleri, çünkü bu geçici bir süreç. Rabbim kalıcı sıkıntılar vermesin, sabredip güçlü olsunlar. Bir de farkında olmayan anneler var, çevremizi de bu konuda uyarmalıyız diye düşünüyorum. Geçenlerde bir avmde bebek odasında kızımı emzirirken bir anne geldi, bebeği kusmuş ağlıyor emmek istemiyor ve çok huzursuzdu. Eski günlerim aklıma geldi. Sordum başka sıkıntısı var mı diye. Anlattığı belirtiler süt alerjisini kesinleştiriyordu. Durumu anlattım ve doktorumuza yönlendirdim. Bu şekilde olan anneler de olabilir ne şekilde karşılık alırsam alayım anne tarafından, ben uyarmaya ve sormaya devam edeceğim, yeter ki bebekler istemeden daha fazla zarar görmesin.

AA: Ülkemizde gıda alerjisinin daha iyi tanınması ve geniş kitlelerce anlayış gösterilmesi için sizce neler yapılmalı?
: Süt alerjisi çok bilinen bir alerji değil, çocuk doktorlarından bile bilmeyen çoğunlukta. Eskiden hiç bilinmediği için bebeklere istemeden çok zarar verilmiş. Annem, kızımdaki belirtilerin bende de bebekken olduğunu söylüyor, amcamın kızında da varmış hatta sonrasında alerjik astıma dönmüş fakat bunu şimdi anlıyorlar… Öncelikle çocuk doktorlarının bilinçlendirilmesi gerek. Süt alerjisinin belli başlı belirtileri resmi olarak saptanıp bakanlık çocuk doktorlarına yazı göndermeli, bu belirtileri gösteren bebek, çocuk alerji uzmanlarına yönlendirilmeli, bu sayede erken teşhis ile hem bebek daha fazla zarar görmez hem de iyileşme süreci kısalabilir. Ayrıca alerjik genetiğe sahip bebeklerin de alerji durumunun doğumdan itibaren takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

AA: Son olarak eklemek istedikleriniz?
: Son dileğim umut,inşallah hiç bir bebek ya da çocuk daha fazla zarar görmeden ve bazı gıdalardan mahrum kalmadan bu alerjilerden kurtulur. Sabır, sağlık ve sevgi dolu günler diliyorum.

image

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s