Hipoalerjenik Mamalar Nedir, Nasıl Temin Edilir?

imageAlerjik bir çocuk için anne sütü doğal bir aşı gibidir. Keza bağışıklık sistemi tam olgunlaşmadan doğan her bebek ihtiyaç duyduğu immunoglobulin antikorlarını anne sütünden alır. Böylece düzenli anne sütü alan bir bebeğin bağışıklık sistemi kısa sürede güçlenerek kendisini mikroplara karşı savunabilecek olgunluğa erişir. Bu nedenle alerjik bir çocuğun beslenmesinde ilk tercih edilmesi gereken kesinlikle anne sütü olmalıdır. Bebek anne sütünden geçen besinlerin proteinlerine tepki veriyorsa emzirme süresince anne de diyete başvurmalıdır. Eliminasyon diyeti ile bebeğe dokunan gıdalar tespit edilip annenin beslenmesinden çıkartılarak bebeğin alerji kökenli şikayetlerinin önüne geçilebilir. Annenin emzirme süresince yaptığı diyet oldukça sabır ve özveri gerektirir. Bu süreçte anneye mümkün olduğunca fiziksel ve zihinsel olarak destek verilmelidir. Anne çok yorulmadan, bol uyku ile kısıtlı dahi beslense sütünün miktarında azalma olmadan emzirmeye devam edebilir. Bu süreçte anneye doktor tavsiyesi ile bazı vitamin ve mineral takviyeleri verilebilir, bu takviyeler içindeki katkı maddelerinin veya meyve aromalarının alerji yapma ihtimaline karşı titizlikle seçilmelidir.

Anne sütünün “gerçekten” yetersiz olduğu durumlarda alerjik çocukların tüketebileceği özel hipoalerjenik mamalar tercih edilebilir. Burada “gerçekten yetersiz” kelimesinin altını çizmek isterim, keza biz annelerin “Sütüm yetmiyor!” gibi bazen yerli ama bazen de yersiz endişelerimiz olabilir. Sütünüzün bebeğinize yetip yetmediğine ancak bebeğinizin düzenli kontrolünü yapan doktor karar verebilir. Bu kararda bebeğin kan testi değerleri, aylık boy/kilo persentilleri ve annenin yaptığı diyetin kısıtlılığı rol oynayacaktır. Unutmayınız ki formül sütler hiç bir zaman anne sütünün yerini alamaz ve ancak tıbbi gereklilik olduğu durumlarda ikinci seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Hipoalerjenik mamalar yarı hidrolize, ileri derecede hidrolize ve amino asit bazlı olmak üzere üçe ayrılır. İnek sütü alerjisi olan bir çocukta yarı hidrolize mamalar tercih edilmemektedir. Çocuğun tepkilerine göre ilk etapta tam hidrolize bir formüla denenebilir, ancak tepki oluştuğu takdirde amino asit formüla tercih edilmelidir.

image

Yukarıdaki tabloda soldan sağa; inek sütü, yarı hidrolize ve ileri derecede hidrolize edilmiş formüla içerisindeki protein yapısı görülmektedir. En son resimdeki amino asit formüla proteinlerin yapı taşı olan serbest amino asitler içermektedir ve bu hali bağışıklık sistemi tarafından tolere edilebilmektedir.

Nutramigen ve Pepti-Junior ileri derecede hidrolize edilmiş inek sütü proteini içeren formülalardır. Pregomin AS ve Neocate ise aminoasit formülalardır. Milupa tarafından üretilen Pregomin AS ve Nutricia tarafından üretilen Neocate arasında içerik olarak önemli bir fark yoktur ancak her ikisini de deneyen anneler tad olarak farklılık olduğunu dile getirmektedir. Bu nedenle rapor çıkartmadan önce her ikisini de deneyip bebeğin tercihi doğrultusunda hareket etmek mantıklı olabilir. Bu formül sütler sadece eczanelerde satılmaktadır ve diğer inek sütü bazlı formülalara göre daha pahalıdır. Ancak deneme amaçlı numuneleri doktorunuzdan ya da süt alerjisi facebook gruplarındaki ailelerden temin edebilirsiniz. Tadı ve kokusu oldukça ağır olan bu mamalara bebeğinizi alıştırmanız ilk etapta zor olabilir. Doktorunuzun onayı ile alerjiniz doğrultusunda çok az pekmez veya vanilya şurubu ile tatlandırabilirsiniz. Ancak bebeğiniz mamaya alıştıkça içindeki tatlandırıcıyı azaltmanız ve zaman içerisinde tamamen kesmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yine ek gıdaya geçtikten sonra mama içerisine meyve rendesi, meyve suyu (ev yapımı) veya sütsüz tahıl mamalar eklenebilir.

Hipoalerjenik mamalar hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Her ölçek formüla için 30 cc su kullanılmalıdır. (cc=ml) 2 ölçek için 60 cc, 3 ölçek için 90 cc … gibi. Formül süt kesinlikle kaynar su ile karıştırılmamalıdır. Kaynatılıp 40 dereceye kadar ılıtılan içme suyu veya aynı miktardaki sıvı gıdaya karıştırılabilir. Her zaman kutu içindeki orjinal ölçek kullanılmalıdır ve tepeleme değil silme doldurulmalıdır. Mama asla pişirilmemeli, mikrodalgada ısıtılmamalı ve hazırlandıktan sonra bekletilmemelidir. Kutu buzdolabında saklanmamalı ve açıkdıktan sonra 4 hafta içerisinde tüketilmelidir. Pregomin ve Neocate markalarının önerdiği yemek tarifleri de mevcuttur. Bu tariflere facebook gruplarının dosyalar kısmından ulaşabilir veya üretici firma ile irtibata geçebilirsiniz.

image

Amino asit formülaları temin etmek için özel bir rapor çıkartmanız gerekmektedir, bu rapor devlet hastanelerinde veya SGK anlaşmalı özel hastanelerde hazırlanabilir. Rapor koduna göre devlet ya ücretsiz olarak karşılamakta ya da hastadan %20’lik bir katkı payı almaktadır. Katkı payı ödemeden mama temin etmek için raporunuzda yer alması gereken kodlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

ICD Kodu: K52.2 veya E73.9 veya T78.1 veya E73.8

Tanı kodu: E72.9 veya 199-15.04

199-15.04 tanı kodunun alt kodları K91.2, E70-E77, E79-E80, E88.0, E88.2, E88.9, G71.0, K52.2 ve T78.1 olarak belirtilmektedir.

Aşağıda yer alan örnek raporları doktorlarınıza göstererek uygun rapor hazırlattırabilir ve 2 yaş üzeri dahi ücretsiz mama temin edebilirsiniz. Raporların büyük boy görüntüsü için resimlerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Raporlarda yer alan miktar tamamen çocuğun yaşına/kilosuna bağlıdır. Aylık/günlük miktar mutlaka doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Aynı aydaki başka bir bebeğin tükettiği miktar sizin bebeğiniz için referans olamaz! Raporunuz çıktıktan sonra aylık reçetenizi çocuk doktoru veya aile hekimlerinden alabilirsiniz. Raporunuz ve reçeteniz ile başvuracağınız eczaneler mamayı size ecza deposundan temin edecektir. Eğer eczaneniz katkı payı ödemeniz gerektiğini söylüyorsa lütfen rapor kodlarınızı kontrol edip doktorunuz ile iletişime geçiniz.

imageimage image image image image image image image image image

Hipoalerjenik Mamalar Nedir, Nasıl Temin Edilir?” üzerine 6 yorum

 1. Canan dedi ki:

  Merhaba,
  2 yaş üstü mama kullanımı için rapor düzenletirken hangi tanı kodunu kullanmak gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
  Teşekkürler

  Beğen

 2. Metin dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle paylaşmanızı beğenerek okudum. 7 aylık oğlum da alerjik ve Pregomin AS alıyoruz. Yalnız katkı payı ödememek için formül arıyoruz.
  Yenidoğan bebekler (0-2 yaş ) için herhangi bir KOD gerekiyor mu, yoksa sadece doğuştan alerjik yazması yeterli midir? Bilginiz var mı yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler.
  Metin

  Beğen

  • Merhaba Metin Bey,
   Bu yazıda yer alan rapor kodları ile rapor çıkarttırmanız gerekli. Tanı kodlarına göre katkı payları değişkenlik gösterebiliyor.

   Beğen

 3. meral dedi ki:

  Bu kodlar halà gecerlimidir?doktorumuz 2yasindan sonra rapor cikarsakta devlet karsilamiyor dedi acilen cevap verirseniz cok sevinirim

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s