Görsel

Klozet Adaptörleri

2014-Brand-New-Convenient-Bathroom-Product-Eco-Friendly-font-b-Toilet-b-font-font-b-Seat

Klozet adaptörü ile alerji arasındaki bağlantıyı ilk başta kurmak zor gibi olsa da; çocuğunuz daha çok sindirim sisteminde tepki veriyor ve yaşı ilerleyip alerjisi devam ediyorsa tuvalet alışkanlığı esnasında gaita kontrolünü devam ettirmek de büyük önem taşır.  Birçok anne tuvalet alışkanlığı kazanan ve yaşı ilerleyen çocuğun gaitasını kontrol etmeyi bırakır, oysa yeni besin denemeleri yapılıyorsa veya tamamen diyet açıldıysa gaita kontrolünü devam ettirip olası mukus veya kan durumunda hekiminize bilgi vermeniz büyük önem taşır. Makatta oluşabilecek bir çatlak nedeniyle dahi kakada kan görülse, bu çocuğun canının yanmasına ve bu nedenle tuvaletini tutarak kabızlık yaşamasına neden olabilir. Dolayısıyla vakit kaybetmekten aksiyon almak, sorun kronikleşmeden hekime başvurarak gerekli tedbirleri almak önemlidir.

Peki tuvalet alışkanlığı kazandırmak için en doğru zaman ne olmalıdır? Çocuğunuz hazır olduğunda size bunun sinyallerini vermeye başlayacaktır. Bu konuda uzmanlar çok farklı görüşlere sahip olduğu için ben annenin kendi çocuğunu gözlemleyerek bu süreye karar vermesi taraftarıyım. Keza konu çocuk yetiştirmek olunca her çocuğun farklı dinamiklere ve gelişme sürecine sahip olduğu unutulmamalıdır. Tuvalet alışkanlığı esnasında çocuğunuzun nasıl rahat edeceğine göre lazımlık veya tuvalet adaptörü kullanabilirsiniz. Ancak çocuk belli bir yaştan sonra piyasadaki standart lazımlıklara sığmayacağı için tuvalet adaptörü kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Bu durumda dilerseniz mevcut klozet üzerine portatif bir adaptör veya  hem yetişkin hem çocuk kullanımına izin veren sabit çift kapaklı bir adaptör kullanabilirsiniz. Bu durumda önemli olan, çocuğun ayaklarının havada kalıp tuvaletin içine düşme hissi yaşamasına engel olmak için bir tabure veya merdiven aparatı kullanmaktır.

2014324233727_lidercocukadaptorlukirillmaz_klozet_kapagi
Baby-Bjorn-toilet-thumb

 

Tuvalet adaptörü kullandığınız durumda dışkının klozet içine düşmesini de engellemeniz gerekir, keza bu durumda dışkıyı tam anlamı ile kontrol etmeniz mümkün olamaz. Bu nedenle hemoroit küveti adı verilen bir aparat kullanılabilirsiniz. Hemoroit küveti klozet kapağının alt kısmına yerleştirilir ve içinde biriken dışkı kontrol edildikten sonra kolayca yerinden çıkartılıp temizlenebilir. Hemoroit küvetlerinin tıpalı ve tıpasız çeşitleri mevcuttur. hemoroid banyosu-600x864-500x500download (4)Özellikle seyahat edeceğiniz veya başka bir yerde konaklayacağınız durumlarda ise seyyar adaptör tercih edebilirsiniz. Potette Plus adı verilen bu ürünü dilerseniz lazımlık gibi poşetle beraber veya klozete yerleştirerek kullanabilir ve katlayarak rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Oyuncak_2746552Klozet adaptörlerini bebek mağazalarında, internet satış sitelerinde, hemoroit küvetini ise medikal malzeme satan mağazalarda ve internet sitelerinde bulabilirsiniz.

Görsel

Klima ve Tavan Vantilatörleri

 

download (1)

Yazın hava sıcaklıklarının artması ile beraber alerjik çocuklar için terleme ve isilik büyük problem yaratabilir. Ortaya çıkan isilikler hem alerjik döküntü ile karıştırılıp besin denemelerini etkileyebilir hem de sıcak hava ile çocukların iştahı azalıp daha çok suya yönelebilirler. Bu durumda alınabilecek başlıca tedbir bulunulan ortamı serinletmektir ancak nasıl bir yöntemle serinletme yapılacağı da büyük önem taşır.

Klima, akla ilk gelen serinletme yöntemi olsa da alerjik kişiler için bazı riskler taşıdığı bilinmektedir. Klimalı ortamda vakit geçiren bazı alerjik kişiler hapşırma, gözlerde ve burunda kaşıntı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, gözlerde sulanma, nefes darlığı, solunum sıkıntıları, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetleri gösterebilir. Bu şikayetler, klima ile ev içi veya ev dışı alerjenlerinin de ortamdaki havada sirküle edilmesinden kaynaklanır. Klima dışarıdaki havadan polen, küf mantarı sporları, duman gibi alerji tetikleyicilerini iç ortama salarak içerideki toz, ev akarı, olası hayvan tüyleri ve küf mantarı sporlarını da sirküle ederek alerjik şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre klimalardan geçen havada polen, toz, ev akarı, toz, küf mantarı sporları, halı tüyü, koltuk kumaşlarına ait elyaf, temizlik malzemelerinde bulunan kimyasallar, klimanın soğutma esnasında yaydığı gazlar saptanmıştır. Bu nedenle merkezi klima sistemleri tekli klima kullanımına göre daha zararlıdır.  Öte yandan klimalar ortamdaki nemi azaltarak ev akarı ve küf mantarı üremesini engelleyip alerji açısından olumlu bir etki yaratır. Ancak uzun kullanımlar ile oluşabilecek nem azalması alerjik kişilerin solunum yollarının olumsuz etkilenmesine ve nefes darlığı çekmesine de neden olabilir. Bu durum en sık alerjik rinit, sinüzit ve astım hastalarında gözlenir.

Ayrıca klimalarda kullanılan filtrelerin sık sık temizlenmemesi de filtre üzerinde mikrop üremesine ve klimanın çalıştırılması ile bu mikropların havaya yayılmasına ve solunum yollarına yerleşerek enfeksiyon oluşturmasına neden olabilir. Klimalarda kullanılacak filtrenin HEPA olmasına dikkat edilmelidir ancak HEPA filtreler klima çalışırken daha yüksek ses çıkarttığı için daha çok elektrostatik filtreler tercih edilmektedir. Filtrenin en az 5 mikron elimine etme gücü olmalıdır. Kullanım sıklığına göre filtreler her 3 ila 6 ayda bir değiştirilmelidir. HEPA filtrelerde bu süre daha da kısa tutulmalıdır. Ayrıca soğutucu olarak Klorofluorokarbon içeren ve ozon tabakasını olumsuz etkileyen R22 yerine, R-407C veya R-410A içeren yeni model klimalar tercih edilmelidir. Ozon tabakasının incelmesi nedeniyle, R22 tipi soğutucu içeren klimaların kullanımı 2020 yılı itibari ile küresel olarak yasaklanacaktır. Ülkemizde kullanımı devam etmesine karşın birçok gelişmiş ülkede satışı ve kullanımı durdurulmuştur.
HE-V0079-sonic-4-kanatli-tavan-vantilator-24363

Klimaların neden olabileceği olumsuz etkiler göz önüne alınarak maliyet açısından daha hesaplı tavan tipi vantilatörler de tercih edilebilir. Tavan vantilatörleri, yer tipi vantilatörlerden farklı olarak sıcak hava yükseldiği için daha etkili bir serinletme ve ortamda eşit bir hava sirkülasyonu sağlar. Ortamın metrekaresine uygun bir vantilatör seçilmesi, daha sessiz çalışması açısında kanatları hafif olan modellerin tercih edilmesi önemlidir. Uzun süre kullanılmayacak vantilatörlerin kanatları düzenli olarak temizlenmeli ve toz birikmesi önlenmelidir. Klima kullanımındaki gibi solunum yolu sıkıntılarına yol açmaması nedeni ile özellikle alerjik rinit, sinüzit ve astım hastaları tarafından tercih edilmesi daha sağlıklı olur. Güvenlik açısından vantilatörün tavana çelik dübelle sağlam bir şekilde monte edilmesine, tavan yüksekliğine uygun şekilde boyunun ayarlanmasına ve vantilatör çalışırken çocuğun kucağa alınıp yükseğe kaldırılmamasına çok dikkat edilmelidir. Klimaların tavan vantilatörlerinden yaklaşık 8 kat daha pahalı olduğu ve çok daha fazla elektrik yaktığı da unutulmamalıdır.

Yardımcı Kaynaklar: Asthma & Allergy Foundation of America, American News Report, Ozone Layer Protection/Montreal Protocol

Görsel

Sütsüz Tahıllı Kaşık Mamaları

Mother feeding baby

İnek sütü ve yumurta alerjisi olan bebekler için ek gıdaya geçişte kullanılabilecek sınırlı çeşit tahıllı kaşık maması bulunmaktadır. Tüm bu mamaların ne zaman ve nasıl deneneceğine, çocuğun alerji durumuna göre uzman bir hekim tarafından  karar verilmelidir.

İlk denemelerde tek tahıl içeren mamaları denemek daha sağlıklı olabilir. Gluten içeren karışık cins tahıllı mamalar daha sonraki aşamada kademeli olarak denenebilir. Tahıllı mamaların hepsi önceden fırınlandığı için pişirilmesine gerek yoktur. Anne sütü, su veya aminoasit formüla ile hazırlanabilir. Lütfen kutu üzerinde yer alan ölçü ve hazırlama talimatlarına uyunuz.

Sütsüz tahıllı kaşık mamalarını büyük marketlerin bebek beslenmesi reyonlarında veya internet üzerindeki güvenilir anne-bebek alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Hipp Organik Pirinçli

lHIP-86766_1

Gluten, süt, ilave şeker içermez. B1 Vitamini içerir. Renklendirici ve koruyucu içermez.

Hipp Organik Yulaflı

lHIP-86767_1

Süt ve ilave şeker içermez. B1 Vitamini içerir. Renklendirici ve koruyucu içermez. Gluten içerir.

Hipp Organik 7 Tahıllı

lHIP-TR2890_1

İçeriğinde tam tahıllı buğday, arpa, yulaf gevreği, kabuklu buğday, çavdar unu, mısır unu ve pirinç irmiği bulunmaktadır. Süt ve ilave şeker içermez. B1 Vitamini içerir. Renklendirici ve koruyucu içermez. Gluten içerir.

Milupa 7 Tahıllı

5-tip-1-45-2f1e-7tahilli-gece

İçeriğinde buğday, arpa, darı, pirinç, yulaf, mısır ve çavdar bulunmaktadır. Gluten içerir. Kutu üzerinde uykudan önce verilmesi tavsiyesi vardır ancak alerjik çocuklar için tüm besin denemeleri gündüz yapılmalı, mamanın içeriğindeki tahılların dokunmadığından emin olunca gece beslenmesine eklenmelidir.

Milupa 8 Tahıllı, Bal içerdiği için alerjik çocuklar için çok risklidir. Süt içermiyor olmasına karşın hekiminizden onay almadan denemeyeniz.

Bebelac Çavdarlı Mısırlı

Oyuncak_3732775 (1)

İçeriğinde buğday unu, pirinç unu, arpa, çavdar, mısır unu, sukroz, dekstroz, kalsiyum karbonat, vanilin, vitamin karışımı(C vitamini, niasin, E vitamini, pantotenik asit, A vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, folik asit, D3 vitamini, K1 vitamini, biotin, B12 vitamini), ferik difosfat, potasyum iyodür bulunmaktadır. Gluten içerir. Vanilya ve şeker içermesi nedeni ile aminoasit mamalara has kötü tat ve kokuyu baskıladığı için tercih edilir. Ancak içeriği göz önünde bulundurularak tüketilmelidir.

Görsel

Baltalı Keçi Sütü Ürünleri

noimage_160x120

Neden Keçi Sütü?
Keçi sütü, içeriğindeki yağ ve proteinlerin inek sütünden daha ince ve yumuşak olması, daha kolay sindirilmesi, anne sütüne daha yakın bir süt olması ve giderek yaygınlaşan inek sütü alerjisinde doktorların alternatif tavsiyesi olması nedeni ile tercih edilmektedir. İnek sütüne göre daha yüksek kalsiyum içermesi nedeniyle diş ve kemik gelişimini daha fazla destekler.
-İçme sütleriyle kıyasladığında, keçi sütü % 13 daha fazla kalsiyum, daha fazla magnezyum, % 25’ten daha fazla oranda B3, B6 ve A vitamini içermektedir.
-Keçi sütündeki kalsiyumun vücut tarafından emilip kullanılabilme özelliği, diğer sütlere göre % 30 civarında daha fazladır.
-Aynı şekilde, bakır ve manganez miktarı diğer sütlere göre % 30-35 daha yüksektir.
-Önemli bir antioksidan olan Selenyum, keçi sütünde daha fazla miktardadır.
-Keçi sütü diğer sütlere göre daha fazla esansiyel yağ asidi içerir. Kısa ve orta zincirli yağ asitleri oranı, keçi sütüne hem karakteristik lezzetini verir hem de bu kısa zincirli yağ asitlerinin daha yoğun bulunması kolesterol oluşum miktarını azaltır.
Araştırmalara göre keçi sütünün vücutta kolay tolere edilmesi, keçi sütünün protein yapısı ile ilgilidir. Bu proteinler midede daha yumuşak bir sindirim sağlar ve yağ partiküllerinin daha küçük olması da sindirim kolaylığına ayrıca bir katkı sağlar.
Ancak inek sütü alerjisi olan çocukların çapraz alerji riski nedeni ile keçi sütüne de alerjik reaksiyon gösterebileceği unutulmamalıdır. Birçok kaynağa göre inek sütü ile keçi sütü arasındaki çapraz alerji riski %90 kadar yüksek bir değerdir. Bu nedenle deneme uzman bir hekim tarafından gerekirse önce hastanede besin yüklemesi yapılarak çok dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.
Neden Baltalı?

Funda Baltalı tarafından, 2009 yılında İzmir Seferihisar Düzce köyünde kurulan Baltalı çiftliği tamamen Saanen cins keçilerden oluşmaktadır. Bu keçilerden sağılan sütlerin işlenmesi için yine 2010 yılında tesise eklenen mandıra günde 10 ton süt işleme kapasitesine sahiptir. Yüksek süt verimi olan, 365 gün sağım yapılabilen cins keçilerden oluşan Baltalı Çiftliği, bugün Avrupa’nın en büyük ve modern keçi çiftliklerinden biri olarak gösterilmektedir. Şu anda sayıları 1000’e ulaşan keçiler, Türk ve Hollandalı veterinerlerin denetiminde, yonca ve samanın yanısıra Baltalı Çiftliği’ne özel üretilen tamamen doğal karışımlar ile beslenmektedir. Çiftlikte antibiyotik veya süt verimini arttırmaya yönelik hiçbir hormon kullanımı uygulanmamaktadır. Baltalı Mandırası’nda üretilen ürünler uzun raf ömrü sağlamak amacıyla kullanılan koruyucu katkı maddeleri içermez. Peynirlerde koruyucu olarak tuz kullanılır. Az tuzlu beslenme sağlamak için peynirler tüketilmeden önce suda bekletilebilir.

Ürün Gamı:
– Seferihisar %100 Keçi Peyniri
– Light Seferihisar %100 Keçi Peyniri
– Günlük Pastorize Keçi Sütü (Cam şişe)
– Günlük LightPastorize Keçi Sütü (Cam şişe)
– %100 Keçi Büş
– %100 Keçi Kaşar Peyniri
– %100 Keçi Lor Peyniri
– %100 Keçi Tulum Peyniri
– %100 Keçi Labneh
– %100 Keçi Armola
– %100 Keçi Sürülebilir Peynir
– Kolay Yoğurt (Cam şişe)
– Keçi Sütü 1000ML (UHT)
– Keçi Sütü / Çikolatalı
– Keçi Sütü 200ML (UHT)
– %100 Keçi Tereyağı
– %100 Keçi Sütünden Kefir

Alerjik çocuklar için ilk keçi sütü ürünleri denemesinde genellikle pişirilmiş veya mayalanmış halini kullanmak daha sağlıklı olacaktır çünkü ısıl işlem ve mayalanma işlemi esnasında proteinler şekil değiştirerek vücudun daha kolay tolere edebileceği bir hale gelir. Peynir denemelerinde ilk tercih Seferihisar beyaz peyniri veya tulum peynirinden yana olmalıdır. Diğer peynir cinsleri daha yağlıdır ve büş peyniri aslında sütün krema kısmından elde edilir. Kolay yoğurdun yapılışı içinse Alerji ile Yaşam Platformu‘nda detaylı açıklama mevcuttur.

Maalesef 12 litre keçi sütünden 1 kg peynir edildiği için üretim sınırlı miktarda yapılmakta ve her geçen gün artan talebe yetmemektedir. Bu nedenle Baltalı Keçi sütü ürünlerini her markette bulmak zordur. Genelde Migros, Macrocenter, Carrefour, Metro, Real, Kipa gibi büyük marketlerde bulabilirsiniz. Aşağıda yer alan telefondan da dağıtım yapılan satış noktalarının bilgisini alabilirsiniz.

Danışma Hattı : 444 GOAT / 444 46 28 1ef2fc7

Görsel

Alerji Dostu Yatak Kılıfları, Temizlik Malzemeleri

image
Alerji ile yaşayan bireylerin ev akarı, polen gibi başlıca inhalan alerji tetikleyicilerine karşı bir takım önlemler alması gerekmektedir. Bu önlemlerin başında anti toz akarı yatak, yastık ve yorgan kılıfları, hava temizleyicileri, anti akar halı ve koltuk sprayleri, hipoalerjenik deterjanları tercih etmesi gelir.

Bionaire (Amerika) , Healhtway (Amerika), The Ecology Works (Amerika), Nspire (İngiltere) , Electroplastica ( İtalya), Fral (İtalya) ve La Crosse (Fransa) gibi yabancı firmaların Türkiye Genel Distribütörlüğünü yapan Hepa Alerji & Astım firması, alerji dostu birçok ürünü hem internet sitesi üzerinden hem de Perpa Ticaret Merkezi B-Blok Kat:11 Şişli’de bulunan satış mağazası üzerinden alerjik bireylere sunmaktadır.

Detaylı bilgi almak ve online sipariş vermek için http://www.hepaonline.com sitesini inceleyebilirsiniz.

Görsel

Saban Rutubet Giderici

image

Alerjik bireylerin mümkün olduğunca rutubetten uzak ortamlarda yaşaması gerekiyor. Rutubet hem ev akarlarının hem de küf mantarlarının üremesini kolaylaştırıyor, her ikisi de solunum sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratarak ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Bauhaus, Koçtaş gibi yapı marketlerde bulabileceğiniz Saban marka rutubet giderici kutular, elektrikli olanlara oranla daha hesaplı ve aynı anda evinizin farklı odalarında kullanma imkanı sağlıyor. Kutu içindeki yedek kapsül yaklaşık 3 ayda bir degiştiriliyor. Küçük kutu üzerinde max 25 metrekare için diye belirtilmiş. Büyük olan daha nemli ve daha geniş alanlarda kullanılabilir. Yalnız yine de çocuk odalarında kullanmayın. Özellikle kış aylarında nemsiz ortam da alerjik çocuklar için sağlıklı degil, burun tıkanıklığı yapabiliyor. Ama banyo, mutfak gibi nemin yoğun olduğu yerler için bu kutular oldukça etkili gibi görünüyor.

Kullanmaya başladığınız an kapsülün nasıl nemi emip ıslandığını görebiliyorsunuz. Havadaki nem, kapsül tarafından emilip kutu altındaki hazneye süzülüyor. Hazne doldukça biriken su boşaltılıyor. Kapsül tamamen eriyince de yenisi ile değiştiriliyor.

Görsel

Elektronik Sivrisinek Kovucu

imageimageYaz aylarında sivrisinekler derisi yetişkinlere göre daha ince olan çocukları daha çok hedef seçmekte ve özellikle böcek ısırıklarına alerjisi olan çocukları oldukça zor durumda bırakabilmektedir. Isırıklar derinin ince olduğu göz kapağı ve kulak gibi bölgelere denk gelirse vücudun tepkisi de daha fazla olabilmektedir.

 

Sivrisineklerden korunmak için kesinlikle kimyasal solüsyon içeren yöntemler tercih edilmemelidir. Kimyasal ilaç yayan cihazlar veya direkt deri üzerine sürülen losyonlar sağlık açısından zararlı olmalarının yanı sıra alerjik bünyeli bireyler için daha da tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle tercih edilebilecek en zararsız yöntem elektronik ses yayan sinek kovuculardır. Bu alet sivrisinekleri uzaklaştıran tiz bir ses yayarak açık ve kapalı alanlarda güvenli bir koruma sağlayabilir. Aynı zamanda puset üzerine takılabilen pilli çeşitleri de bulunmaktadır.

image

Her türlü önleme karşı sivrisinek ısırığına maruz kalan çocuklar için aşağıdaki doğal yöntemler uygulanabilir, ancak tepkiler şiddetli ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  • Isırık üzerine soğuk su veya limon suyu sürülebilir.
  • Reaksiyon gösteren bölge üzerine kuru sabun sürtülebilir.
  • Isırık üzeri diş macunu veya bebek şampuanı ile kaplanıp kuruması beklenebilir.
  • Isırık üzerine buz torbası ile kompres yapılabilir.
  • Isırık üzerine saf alkol, elma sirkesi veya lavanta suyu uygulanabilir.
  • Isırık üzerine muz kabuğunun iç yüzü veya kesilmiş soğan sürtülebilir.

Not: Yukarıdaki doğal önlemler için kişinin alerjisi olan ürünler tercih edilmemeli veya daha önce hiç maruz kalınmadıysa denemekten kaçınılmalıdır.

Sinek ısırıkları, böcek sokmaları hakkında daha detaylı bilgi içeren en son yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

Görsel

Hepa Filtreli Elektrik Süpürgeleri

imageElektrik süpürgelerinin içinde çekilen tozun tekrar havaya salınmasını engellemek için filtreler bulunmaktadır. Bu filtreler ne kadar ince olursa süpürge tarafından emilen tozlu havanın o kadar temiz geri çıkması sağlanır.

Bu amaçla üretilen Hepa filtreler dokularına göre 3 farklı çeşide sahiptir;
1. Hepa (High Efficiency Particulate Arresting – Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) %85 ve üzerinde, 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri havadan arındırabilen filtrelerdir.

2. True Hepa (Gerçek Hepa) %99,97 oranına sahip olan filtrelere denir.

3. ULPA %99,99 oranına sahip olan filtrelere denir.

Elektrik süpürgelerinde kullanılan HEPA filtreler ise aşağıdaki şekilde adlandırılır;
-HEPA 10 = 100.000 adet partikülde 15.000 adetini egsozdan çıkartır.
-HEPA 11 = 100.000 adet partikülde 5.000 adetini egsozdan çıkartır.
-HEPA 12 = 100.000 adet partikülde 500 adetini egsozdan çıkartır.
-HEPA 13 = 100.000 adet partikülde 50 adetini egsozdan çıkartır.
-HEPA 14 = 100.000 adet partikülde 5 adetini egsozdan çıkartır.

Dolayısı ile Hepa değeri daha yüksek olan filtreleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Hepa filtreler kullanım şekline göre de ikiye ayrılır.

1- Kullan-At Hepa filtreler
2- Temizlenebilen Hepa filtreler

Kullan-At Hepa filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak genelde 1-1,5 sene içerisinde değiştirilmelidir.

Temizlenebilen Hepa filtreler ise 2-3 ayda bir yapılabilecek basit bir bakım işlemi ile yıllarca kullanılabilir.

Son yıllarda ev tozu, ev akarı alerjisinin artışı ile çoğu marka Hepa filtreli elektrik süpürgesi üretmeye başlamıştır. Siemens, Elektrolux, Dyson, Philips, Bosch, Fakir, Thomas, Rowenta, Arçelik, Beko, Arnica, Arzum, İhlas, Homend, Kenwood, Bluehouse, Sinbo gibi markaların Hepa filtreli modelleri mevcuttur. Ancak elektrik süpürgesi seçerken dikkat edilmesi gereken Hepa filtrenin geçirgenlik oranıdır. Kararınızı vermeden önce mutlaka üretici firmadan sertifika göstermelerini rica ediniz. Ayrıca tozu sulu haznede toplayan cins süpürgelerin geriye saldıkları toz oranı her zaman daha az olacaktır. Kullanımı çok pratik olmasa da tozun su içine hapsedildiği modeller daha güvenli temizlik yapmanızı sağlayacaktır.

Kaynak:
HEPA filtreler ile ilgili Avrupa Birliği ülkelerinin bağlı olduğu CEN (European Committee for Standardization) tarafından yayınlanan EN 1822 standartları

Görsel

Rocs Yutulabilir Diş Macunu

Bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren çürüme riski taşırlar. Bu nedenle diş temizliği ve bakımı çocuğa erken yaşta kazandırılması gereken bir alışkanlıktır.

Bebeğiniz için ilk etapta temiz bir tülbent ile diş temizliği yapabilir veya Nuk ilk diş fırçası ve Nuby parmak diş fırçası gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

image

image

imageDiş macunu olarak ilk etapta yutulabilir Rocs marka diş macunu tercih edebilirsiniz. Ülkemizde Rocs diş macununun sadece iki çeşidi bulunmaktadır, Ihlamur aromalı(pembe renk) ve Papatya aromalı(yeşil renk).

 

 

image

Eğer ıhlamur veya papatya alerjiniz varsa bu ürünü çok dikkatli denemeniz gerekir. Kullanım öncesi çok küçük bir miktar macunu dudağın iç bölgesine sürüp test etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Görsel

Moulinex Kıyma Makinası

image

Eğer çocuğunuzun süt alerjisi yanı sıra dana eti alerjisi de varsa kasapta kuzu eti kıyma çektirirken çok dikkat etmelisiniz. Eğer eser miktar buluşmadan bile etkilenen bir alerji tipine sahipseniz en güvenilir yöntem ev tipi kıyma makinası kullanmaktır. Moulinex Kıyma Makinası ile ister kuzu etinden ister tavuk veya hindi etinden kıyma çekip köfte ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.